Kroutí se vám doma kilometry kabeláže a pořádná síť nikde? Nezoufejte. Jediná krabička tenhle zdánlivě neřešitelný problém rozmotá raz dva. Jde o switch. Strukturované kabely spojují switche v jednu lokální síť. V čem je tedy rozdíl oproti klasickému routeru? Zatímco routery propojují různé sítě s různými rozsahy adres, switche takovou síť samy vytvářejí. Obecně lze tedy říci, že switche vytvářejí a rozbočují domácí síť, přičemž zajišťují zvýšení jejího výkonu a zároveň nárůst bezpečnosti.
PokračovatNejčastějším druhem switche je takzvaný ethernetový switch, v němž přenos dat zajišťuje klasický dvojlinkový kabel. Dělit switche lze podle několika různých kritérií. Jedním z nejvýznamnějších je nejvyšší rychlost, jakou podporují. Nejčastěji se setkáte s výrobky, jejichž nejvyšší průtok je 10/100 Mbit případně rychlejším 10/100/1000 Mbit.
Druhou možností rozdělení switchů závisí na jejich schopnosti přizpůsobit vytvářenou síť individuálním potřebám majitele. Switche bez administrace neobsahují žádné rozhraní, a tudíž nejsou uzpůsobeny k složitému nastavování. Zkrátka je jen zapojíte a ony začnou pracovat. Naproti tomu na switchích s administrací můžete velmi snadno upravovat jednotlivé vlastnosti sítě ať už pomocí webového rozhraní HTTP nebo za užití telnetu.