Sotva jsme se vzpamatovali z jedinečného Ultra HD rozlišení u moderních televizorů, začali výrobci mobilních telefonů používat vysoká rozlišení (například LG zavedlo tzv. Quad HD rozlišení), které činí 2560 x 1440 pixelů, což je čtyřnásobek běžného HD rozlišení.Zatímco u televizí a monitorů vypadá obrovské rozlišení doslova fantasticky a umožní nám odlišit od sebe stébélka trávy, u pětipalcových displejů současných smartphonů a tabletů se dostáváme do potíží. Je Quad HD rozlišení skutečně tak moc super ve srovnání s osvědčeným a dosud výborným Full HD?
Čísla jsou mocná
Určitě se shodneme na tom, že nové rozlišení vypadá skvěle na papíře. Obzvláště pokud jej dáme do kontrastu s již zastaralým HD rozlišením. Samozřejmě je pravda, že vyšší rozlišení poskytuje lepší a detailnější obraz. Stejně jako ze stavebnice z milionu dílků je možné poskládat mnohem komplexnější model než z dětských kostek. Nicméně vedle naddimenzovaného rozlišení u fotoaparátů (viž tento článek) je vysoké rozlišení malých displejů poněkud přeceňováno. Podívejme se proč.
Máte orlí zrak?
Kámen úrazu spočívá - a je to bolestné zjištění - v naší vlastní nedokonalosti. Lidské oko je sice stále dokonalejší objektiv než Hubbleúv teleskop a ve špatném světle si počíná až neuvěřitelně, na rozpoznání takto malých pixelů ale už nestačí. Na pětipalcovém displeji s Quad HD rozlišením je totiž více než tři a půl milionu pixelů!I Full HD rozlišení se svými dvěma miliony skoro není možné prozkoumat pixel po pixelu. Rozdíl nepoznají ani lidé s nejostřejším zrakem. Nehledě na to, že stále více lidí bez brýlí či kontaktních čoček nemůže ani číst. Zbývá nám tedy nanejvýš dobrý pocit, že náš telefon je nadupaný, ale praktický užitek z toho mít nebudeme. Tedy alespoň dokud nepřijdeme na způsob, jak zdokonalit svůj zrak na úroveň dravých ptáků.
Konečný verdikt Profesora OKAY
Pokud nebudete na displej koukat přes lupu, nemáte šanci pouhým okem rozeznat Quad HD rozlišení od běžného Full HD. Zdá se, že prozatím jsou limity malých displejů odhaleny. Nicméně i to si výrobci telefonů uvědomují a zaměřují se na jiné nedostatky dotykových displejů. Ale o tom zase někdy jindy.
Znáte nějaký mýtus, který chcete prozkoumat? Pošlete ho Profesorovi OKAY!
Mohlo by vás zajímat
Pohřbili jsme 13 mýtů o elektruI kolem elektrospotřebičů se šiří veliké množstvý pověr, mýtů a polopravd. Zaměřili jsme se na ty nejčastější a pořádně je prozkoumali.
|
|
Zvyšují mobilní telefony riziko rakoviny?Dnes už nejsou výjimkou lidé, kteří protelefonují i šest hodin denně. Zadělávají si na zdravotní problémy, nebo je téma "rakovina a mobil" jen další fámou?
|
|
Dovoláte se vždy, když máte plný signál?Mysleli jste si, že když vám telefon ukazuje plný signál, tak se bez problémů dovoláte? Nemusí to být vždy pravda!
|