Máš doma myčku a chceš vědět, jak se o ni starat, aby ti dlouho a dobře sloužila? Výborně. Připravili jsme pro tebe pár tipů, které ti pomohou myčku využívat efektivněji a prodloužit její životnost. Pokud by tě zajímali další informace o myčkách, určitě je najdeš třeba v návodu na použití tvého modelu. Ten většinou během pár minut najdeš na internetu.
Jak mám správně skládat nádobí?
Existuje více způsobů, jak nádobí naskládat, aby se dobře umylo. Každý si po čase najde optimální způsob, jak nádobí skládat. Obecně ale platí, že nejlepší je skládat stejné kusy nádobí k sobě. Jednak se tím šetří prostor a jednak se nádobí vzájemně nezakrývá a nebrání tak perfektnímu umytí. Ve spodním patře myčka umývá agresivněji, takže doporučujeme hrnce, talíře a podobně dávat dolů. Naopak nahoru dáváme hrnky a sklenice. Příbory skládej ostřím dolů. Nejen že se díky tomu nepořežeš, ale navíc ostří nepoškodí těsnění dveří myčky.
Jak je to s oplachováním nádobí?
Všichni jsme od známých slyšeli, že je dobré špinavé nádobí před naskládáním do myčky oplachovat. Ale pravdou je, že to není nutné. Kromě toho, že tím v podstatě plýtváme vodou, ani myčce nepomáháme. Je tady ale výjimka. Pokud na nádobí zbyly kousky jídla nebo třeba pecky z ovoce, měli bychom je před naskládáním do myčky odstranit. Když to neuděláme, může se za nedlouho ucpat filtr a myčka přestane správně fungovat.
Musím myčku nějak udržovat?
Jak jsme si právě řekli, filtry myčky se zanášejí. A i když dbáme na to, aby na nádobí nezůstávaly zbytky jídla, měli bychom filtry v myčce pravidelně kontrolovat. Když zjistíme, že není čistý, opláchneme ho pod tekoucí vodou a dáme zpět na své místo. Nikdy nesmíme myčku pouštět bez filtru. Mohla by se trvale poškodit. Abychom měli jistotu, že nám myčka vydrží dlouho, měli bychom jí jednou za půl roku, nebo i častěji, pustit naprázdno s čističem a bez nádobí.