Vitamin C je ve vodě rozpustná látka, přesněji nazývaná jako kyselina L-askorbová. Tradičně se o ní tvrdí, že je nejlepší bojovník proti nachlazení a jiným nepříjemným nemocem. Téměř každý zná příběhy námořníků, kteří kvůli dlouhodobému nedostatku vitaminu C trpěli kurdějemi a jinými chorobami. Každý také ví, že vitamin C si naše tělo neumí samo vyrobit a je tedy nutné ho přijímat.Jak ale vitamin C vlastně tělu pomáhá? Obecná představa tvrdí, že vitamin C aktivně bojuje proti infekčním onemocněním. To však dělá pouze náš imunitní systém, skutečnost je tedy poněkud jiná. Co vlastně vitamin C v našem těle provádí a jak je vlastně prospěšný?
Spíše údržbář než bojovník
Vitamín C hraje v našem těle velmi důležitou úlohu, která však nesouvisí přímo s bojem proti infekcím. Proti virům a bakteriím bojují bilé krvinky, nikoli vitaminy. Role vitaminu C začíná mnohem dříve, než se k nám do těla dostane nežádoucí organismus. Hlavním úkolem vitaminu C je zabránit, aby docházelo ke snížení odolnosti našich buněk.
"Vitamin C nebojuje s infekcí, jen ochraňuje buňky!"
Profesor OKAY
Odolnost buněk totiž neustále narušují tzv. volné radikály. Jsou to vysoce reaktivní látky, které se rády vážou na buňky a rozrušují jejich strukturu. Velmi nepříjemné jsou především radikály kyslíku, které dovedou značně škodit. Ačkoli je pro nás kyslík životně důležitý a nepřežijeme bez něj, nadbytek kyslíku v podobě volných radikálů je pro naše buňky toxický. Právě proti volným radikálům vitamín C bojuje.
Jak to funguje
Protože je vitamin C významný antioxidant, propůjčí radikálům kyslíku jiný atom, na který se mohou navázat. Místo poškozené buňky tak vznikne neškodná molekula, kterou naše tělo vyloučí nebo dokonce využije. Vitamin C tak plní v podstatě úlohu obchodníka, který nebezpečným radikálům nabídne alternativu, aby naše buňky nechaly na pokoji. Tím se buňky lépe udržují v kondici a my jsme méně náchylní k nemocem.
Místo tabletky raději svačinu
Buďte ale obezřetní a rozhodně se jen na vitamin C nespoléhejte! Účinnými antioxidanty jsou i jiné vitaminy, například vitamin A nebo vitamin E.Také vitaminy B jsou důležité látky pro údržbu našich buněk. Problémem je, že naše tělo pro správnou funkci potřebuje mnohem více látek, které získáme například z vláknin a bílkovin. Také stopové prvky jako železo nebo zinek naši imunitu pomáhají udržovat.
Nespoléhejte se tedy na pouhé doplňky stravy v podobě tabletek! Mnohem účinnější je sníst obyčejný pomeranč či jiné ovoce nebo zeleninu, protože každý plod obsahuje mnohem více účinných látek než pouhá tableta. Tak jako tak, žádná látka nedokáže stoprocentně zamezit nachlazení, protože jednotlivých mutací virů a bakterií je prostě příliš mnoho. Nejlepším řešením je opět vyvážená a bohatá strava, která zajistí, aby našemu tělu opravdu nechybělo vůbec nic!
Jak nejlépe získávat vitamin C
Správná denní dávka vitaminu C se pohybuje v rozmězí 60 až 100 miligramů. Nejlepším zdrojem je listová zelenina, rajčata, kapusta a zelí, stejně jako všechny druhy ovoce. Vitamin C se nachází ve velkém množství také v bramborách. Ideálním řešením je šťáva z čerstvého ovoce a pravidelná dávka čerstvé zeleniny.
Šibalská rada Profesora OKAY:Připravte si litr čerstvé ovocné šťávy z pomerančů, grepů a kiwi a nalejte do ní dvě deci silného zázvorového čaje. Kromě vitaminů získáte i perfektní antibakteriální účinek! Doslaďte třtinovým cukrem. POZOR: Šťávu nemíchejte kovovou lžící, ale plastovou! Kov s vitaminem C aktivně reaguje a rozkládá ho.
Potraviny obsahující vitamin C skladujte nejlépe v lednici při teplotě kolem 5°C. Nezapomeňte si vitaminy dopřávat dlouho před očekávaným obdobím chřipkových epidemií a jiných krizových období. Samozřejmě neuškodí dopřávat si vitaminové bomby i během nemoci, nicméně v tuto chvíli už musí pracovat také náš imunitní systém.