Jak funguje dotykový displej

Je to neuvěřitelné, ale technologie, která se nám zdá poměrně nová, má často desítky let staré kořeny. Třeba právě dotykové displeje se objevily už v 70. letech. V roce 1982 vzniklo první multidotykové zařízení, které odstartovalo další vlnu technických novinek. Pak technologie dotykových displejů musela asi dvacet let počkat, než ji výrobci mobilních telefonů začali používat. Čekání však stálo za to.

Co bylo a už není - Rezistivní displej

Ještě než se technologie propracovala k nejmodernějším dotykovým displejům, naše mobily, přehrávače i první tablety si prošly érou tzv. rezistivních displejů.Tyto displeje fungovaly na principu vrstev, z čehož první vrstva byla odporová, poslední pak čistě vodivá. Mezi nimi se nacházela velmi pružná membrána a tenká vrstva vzduchu. Jakmile jsme prstem zatlačili na displej, membrána se prohnula a zatlačila na spodní vodivou vrstvu.Tím se uzavřel elektrický obvod a zařízení vyhodnotilo polohu dotyku.

U této technologie nezáleželo na tom, jestli de displeje dotýkáme prstem, nebo třeba perem. Tlakový systém fungoval stále stejně bez ohladu na materiál, který se ho dotkl. Bohužel se nikdy nepodařilo vyvinout dostatečně citlivou a přesnou technologii pro vyhodnocení dotyku. Tlakové displeje tedy postupně zmizely.

Jak funguje dotykový displej

Nový král - Kapacitní displej

Problém s nedostatečně citlivou dotykovou technologií vyřešily až kapacitní displeje, které zcela ovládly trh s telefony, tablety i dotykovými notebooky. Kapacitní displeje jsou mnohem citlivější a přesnější než displeje rezistivní, protože nepotřebují mechanický dotyk lidského prstu. Kapacitní displej je potažen neviditelnou elektrostatickou vrstvou. Pokud se ho dotkneme prstem, okamžitě tuto vrstvu narušíme. Opět dojde k uzavření elektrického obvodu, avšak s tím rozdílem, že zařízení dotyk vyhodnotí jako změnu kapacitního odporu.

Jedinou nevýhodou kapacitních displejů je, že nereagují na nevodivé předměty. Pokud je chceme ovládat například obyčejnou tužkou, máme smůlu. Jsou tedy určeny výhradně pro ovládání lidskými prsty, které jako vodiče fungují výborně. Tímto však nevýhody končí. Kapacitní displej podporuje vyšší rozlišení (běžně Full HD) a má mnohem delší životnost než displej rezistivní.Technologie kapacitních displejů je navíc stále zdokonalována, takže již nejsou výjimkou supercitlivé, ohebné a velmi tenké displeje.

Pomohl vám tento článek? Zajistěte si další přísun užitečných rad a tipů od Profesora OKAY!

Mohlo by vás zajímat


Jsou LED displeje lepší než LCD?

Pojem LCD jako by se vytratil z trhu. Co se s ním stalo a co znamená označení LED, které se u obrazovek nyní používá? Čtěte dále!

Přečíst více >>

Jak vybrat mobilní telefon

Výběr mobilního telefonu řeší tisíce Čechů denně. Přinášíme vám zábavný článek, který s výběrem rychle pomůže.

Přečíst více >>

Jak vybrat tablet

Tablet je zřejmě nejpopulárnější zařízení současnosti. Pojďme si říci, jak ho správně vybrat.

Přečíst více >>

Moje prodejna

${favoriteStore.title}

${favoriteStore.address}

${favoriteStore.psc} ${favoriteStore.city}

Telefon: ${favoriteStore.phone}

E-mail: ${favoriteStore.email}

oblíbená prodejna (změnit)

zboží na prodejně zobrazit na mapě

Nepodporovaný prohlížeč

Litujeme, používáte internetový prohlížeč, ve kterém vám Okay nebude fungovat.

Zkontrolujte prosím, zda používáte aktuální verzi některého z podporovaných prohlížečů níže, nebo zda máte v prohlížeči povolenou podporu JavaScriptu.

Podporované prohlížeče jsou:

Omlouváme se, že naše aplikace nefunguje na starších prohlížečích.