Televize místo monitoru
Použití televizoru s vysokým rozlišením místo PC monitoru se může na první pohled zdát jako naprosto skvělé řešení, které zajistí špičkový prožitek, obraz jako z kina a počítačové zákoutí jako ze sci-fi. Televize sice může monitor nahradit, je akorát potřeba vybrat tu pravou. Pokud se ale s pár záludnostmi vypořádáte, můžete se těšit z velkého kvalitního obrazu a skvělých herních zážitků. Pojďme se na to tedy podívat – televize jako monitor: ano, nebo ne?
Nejčastější důvod pro to, nahradit PC monitor televizí, je hraní her. Některé televize lze napojit přímo na notebook a kochat se scenérií ve velkém rozlišení, která se před vámi rozprostře, aniž byste museli investovat do monitorů navíc. V dnešní době už se jen těžko můžete setkat s televizí, která by neměla alespoň jeden HDMI vstup a nejspíš při propojování počítače nebo notebooku s televizí použijete právě ten. Pokud HDMI výstup nemáte, pomůže redukce.
První a hlavní věc, po které se budete pídit, je rozlišení televize a její rozměry. Nejčastějším rozlišením je Full HD, tedy 1080p. Nejvyšší rozlišení 4K/Ultra HD má 2160p. Rozměry monitoru by měly odpovídat vzdálenosti, ze které se na něj budete dívat. Menší televizory s úhlopříčkou 40" se pohodlně sledují i z menší vzdálenosti, pořád je to ale zhruba 1,2 metru, což je faktor, který je třeba uvážit při jejich umístění v prostoru. Úhlopříčka 32" není oproti velkému monitoru až taková změna, dá se na ni dívat i z metrové vzdálenosti, ale i při rozlišení 1080p už rozlišení trochu pokulhává. Pokud si můžete dovolit větší vzdálenost od monitoru, v tomto případě televize, klidně investujte i do 55" nebo 60" televize, ale s co nejvyšším rozlišením.
OKAY tip: Při připojení TV k počítači se může vyskytnout chyba s kvalitou obrazu, v takovém případě si jen stačí trochu pohrát s nastavením televizoru, případně s nastavením grafického ovladače.
Obnovovací frekvence nám určuje, jak rychle je televize schopna přenášet (zobrazovat) snímky na obrazovku. Obnovovací frekvence bývá nejčastěji 50, 100 a 200 Hz. Pro hraní her bohatě vystačí obnovovací frekvence 50 Hz, protože většina her má stejně hranici nastavenou na 60 snímků za vteřinu.
K jednomu z úskalí použití TV místo monitoru je třeba zařadit i takzvaný input lag. Velmi zjednodušeně řečeno je to čas, za který se vaše akce objeví na obrazovce. Monitory, které mají input lag příliš vysoký, nejsou vhodné k hraní akčních her, totéž platí i u televizí. V dnešní době už výrobci počítají s tím, že řada zákazníků bude využívat televizi jako monitor, proto je řada nových smart televizí vybavena tzv. Herním režimem (Game mode), který se stará o minimalizování input lagu.
Oproti standardnímu PC monitoru je televize nepoměrně větší, těžší a o kus širší. S tím je třeba počítat při jejím umístění, což by se dalo považovat za nevýhodu. U monitorů se počítá s tím, že se na ně člověk dívá z menší vzdálenosti, tudíž mají větší hustotu pixelů. U televizí je tomu přesně naopak, hustotu pixelů mají menší, proto se počítá s pohledem z větší vzdálenosti. Jsou výborné i při pohledu z úhlu, ale velká obrazovka při pohledu zblízka namáhá oči. Je tedy vhodné volit minimálně FullHD a ideálně si sednout o kousek dál.
Pokud si shrneme všechno, co jsme se v článku dozvěděli, dojdeme k jednoduchému závěru. Televize se jako monitor k pc rozhodně použít dá a zlepší váš požitek z hraní her. Je ale potřeba pečlivě si vybrat správný rozměr a rozlišení.
________________________________________
Věříme, že článek byl pro vás užitečný. Prohlédněte si také novinky nebo další články o elektru.