Sedací souprava je srdcem obývacího pokoje nebo kanceláře. Trávíte na ni spoustu času, ať už s návštěvou nebo rodinou. Kromě poklidného posezení, jistě dojde i na pití kávy, vína, přisunutí talíře s brambůrky nebo nečekané vyskočení vašeho domácího mazlíčka. Při takové příležitosti mnohdy dochází k nehodě v podobě skvrny na potahu. Bát se však nemusíte, máme pro vás několik tipů, jak vyčistit sedačku snadno a jednoduše.
Při čištění je základ použít správnou techniku na konkrétní typ sedačky.
OKAY Tip: Máte malý byt a nevíte, jak si jej útulně a stylově zařídit? Tipy, jak si vybavit malý byt, najdete v našem článku.
Jak vyčistit sedačku?
Vhodný způsob čištění se odvíjí od materiálu vaší sedačky – použita může být kůže, ekokůže či látka. Vždy je však základem suché čištění vysavačem, které předchází jakémukoliv dalšímu ošetření. Pravidelné suché čištění odstraní většinu prachu, omezí množení roztočů a taky zvýrazní barvu sedačky. Z dalších kroků, si můžete vybrat.
- Zavolejte si specialisty
Nejjednodušší způsob je samozřejmě zavolat si na pomoc odborníky. Ti nejlépe ví, jak vyčistit sedačku. Výsledek bude s domácím čištěním neporovnatelný.
- Necháte si poradit
Pokud se rozhodnete pro variantu číslo dvě, tedy že si pohovku chcete vyčistit sami, nechte si raději poradit od prodejce. Doporučí vám čisticí prostředek, který se hodí přímo na tu vaši. Na trhu je nespočet čističů, určených přímo na daný typ nábytku.
Základem pro dlouhou životnost sedačky je pravidelné a pečlivé čištění.
- Vše berete do vlastních rukou
Pokud jste na to ale nemysleli už preventivně a nyní je na vaší sedačce skvrna, neváhejte a zkuste ji vyčistit co nejdřív s použitím toho, co máte doma.
- Prevence proti zašpinění
Sedací soupravu látkovou můžete předem impregnovat. Stále jsou k dispozici i snímatelné potahy, přehozy a deky, které pokud se zničí nebo zašpiní, až tak finančně nebolí.
Jak na domácí čištění sedačky?
Pokud se rozhodnete pro tuto variantu a pro čisticí prostředek sáhnete do svých zásob doma, vyzkoušejte jej nejdříve na místě, které není vidět. Tedy třeba na zadní části pohovky. Nemůžete totiž předem jistě vědět, že čisticí prostředek neudělá ještě větší škodu. Jak na domácí čištění?
- Skvrnu nejdřív vysajte vysavačem, abyste odstranili co největší množství nečistot a zbytečně je nevtírali do látky.
- Pokud máte k dispozici i vysavač na mokré čištění nebo parní čistič, máte vyhráno. Lepší způsob jak vyčistit sedačku neexistuje!
- Použijte teplou vodu, kterou nastříkáte rozprašovačem a místo jemně vydrhnete záclonou. Ano, vidíte dobře – právě záclona vám poslouží jako nejšetrnější „hadr“, který skvrnu vyčistí, ale nepoškodí látku. Použít ale můžete i jiný, co nejhladší materiál.
- Vždy se snažte vyčistit celou část sedačky, zamezíte tak vzniku nehezkých ohraničených skvrn, které by po čištění mohly na potahu zůstat.
Vraťte sedací soupravě půvab a slávu. Vždy je klíčové zvolit vhodný typ čistícího činidla na konkrétní materiál sedačky.
Čisticí prostředky „co dům dal“
- Kyselina citronová
Ideální na skvrny od fixů, pastelek nebo propisek. Kyselinu citronovou rozmíchejte ve vodě, vetřete do skvrny a nechte působit. Místo pak umyjte vlhkým hadříkem.
- Ocet
Všemocný ocet si hravě poradí s většinou skvrn od jídla a pití. Hadřík namočte do vody smíchané s octem v poměru 1:1.
- Žlučové nebo jádrové mýdlo
Odstraní bez problému téměř všechny nečistoty.
Jak vyčistit sedačku od mastné skvrny
Máte objednanou donášku mastné pizzy nebo křupavých křidýlek a nachystaný film. Jen co si dosednete, půlka vám vypadne na sedací soupravu. Co teď s mastnými skvrnami? Na ty opět platí teplá voda se saponátem nebo jemným, dětským šamponem. Použít můžete i citron nebo ocet, který hezky oživí i barvy. V případě znečištění od čokolády naopak použijte vodu studenou ve spojení s čističem na koberce nebo glycerin.
Jak vyčistit koženou či koženkovou sedačku
Kožená sedací souprava byť je dražší, má řadu výhod, Mezi ty patří velká odolnost materiáli. Sedačku stačí jednou týdně důkladně vyčistit na sucho vysavačem a poté setřít vlhkým hadříkem. Ten můžete s klidem použít na zneškodnění skvrn od jídla a pití. Je ale potřeba koženou sedací soupravu pravidelně impregnovat, aby odpuzovala vodu.
Při hloubkovém čištění pak záleží na typu kůže. Raději tedy používejte přípravky určené pro konkrétní typ kůže (hladká, broušená nebo anilinová). Striktně se vyhýbejte jakýmkoliv chemickým přípravkům na prádlo a nádobí. Na povrchu způsobují mapy a kůže jejich vlivem praská.
Článek pro Vás připravila Jana Houbová