Bez kvalitní digestoře se v moderní kuchyni jen těžko obejdete. Nejen, že eliminuje nepříjemné výpary a pachy, navíc také předchází tvorbě plísní a pomáhá udržovat čistý vzduch v místnosti. Odsavačů par je mnoho typů a zdaleka ne všechny se hodí do každé kuchyně. Jak se mezi sebou liší a který je vhodný přesně pro vás, se dozvíte v našem OKAY článku.
Digestoře neboli odsavače par jsou nedílnou součástí každé moderní kuchyně.
OKAY Tip: Jak můžete elegantně ušetřit na energiích se dozvíte v našem článku zde.
Proč je dobré mít digestoř
Digestoře slouží k odsání par a zápachu, který vzniká během vaření. Nežádoucí pachy a výpary jsou pak odváděny přímo do komína nebo systémem recirkulace přes uhlíkový filtr zpátky do místnosti. Odsavač par může navíc sloužit i jako osvětlení či designový prvek vaší domácnosti. Při výběru se zaměřte na velikost kuchyně a umístění varné desky. Dopředu si také zjistěte způsob odvětrávání, zda bude vhodnější cirkulace, nebo kuchyň připojíte na odtah.
Důležité parametry digestoře
- Šířka
Důležitá míra je šířka digestoře, která musí být stejná nebo větší než varná deska. Standardní rozměr je 60-90 cm.
- Výkon
Tento parametr závisí na velikosti prostoru vaší kuchyně, ze které se budou výpary a pachy odvádět. Pokud máte spojeno s obývacím pokojem, počítejte oba dva pokoje. Platí zde míra, že čím věští prostor, tím výkonnější digestoř potřebujete. Správně zvolený odsavač poznáte podle toho, že je schopný během hodiny až 3x v daném prostoru vyměnit vzduch.
Odsavač par v kuchyni usnadní odtah pachů a vlhkosti
- Osvětlení
Někdy je libo raději příjemné tlumené světlo, které vám odsavače par bez problému nabídnou. Většinou jsou vybaveny LED diodami nebo halogenovými žárovkami. Vzhledem k aktuální situaci, kdy je šetření energii a úspor důležitým aspektem ve všech oblastech života, bude lepší sáhnout po osvětlení pomocí LED technologie, které vykazuje nejen nižší spotřebu, ale také delší životnost a vyšší odolnost proti častému rozsvěcování a zhasínání.
- Hlučnost
Je rozhodně příjemné, když se při vaření můžete normálně bavit nebo si pustit oblíbenou hudbu. Hlučnost digestoře je proto také důležitý parametr. Liší se podle typu spotřebiče a uvádí se v decibelech. Pokud máte menší kuchyň, měli byste tomuto bodu věnovat zvýšenou pozornost. Nehlučnější odsavače par mají hlučnost okolo 70 dB, naopak ty nejtišší pouze 40 dB.
- Barva a materiál
Pokud si zrovna nevyberete digestoř vestavnou, která bude schovaná a maskovaná, je vhodné vybrat si odsavač par podle vzhledu kuchyně a ostatních spotřebičů. Pokud máte spíše modernější kuchyň, sáhněte po modelech ze skla, které jednak díky svému šikmému úhlu zlepšují přístup k varné desce a jednak působí čistým a jednoduchým dojmem. Pokud jste spíš vyznavači tradičního stylu, budou vám spíše vyhovovat modely s jemnějším, zaoblenějším designem. Vybírat můžete rovněž z mnoha barevných provedení – černé, bíle nebo nerezové.
Nezapomeňte ani na správné příslušenství k digestořím. Hodit se jistě budou sady pro recirkulaci a pro odtah, uhlíkové i tukové filtry, zpětné klapky různých průměrů, čisticí prostředky nebo dálkové ovladače.
Typy digestoří
Komínové digestoře jsou skvělým designovým prvkem do vaší kuchyně
Komínové digestoře
Komínové, neboli nástěnné digestoře, jsou spíše designové spotřebiče na stěně. Umisťuje se na stěnu přímo nad varnou desku. Lze ji však zavést jak s cirkulací, tak s odtahem ven. Za malé ‚‚mínus“ u komínových digestoří můžete považovat složitější instalaci a vyšší spotřebu energie.
Ostrůvkové digestoře
Vysoký sací výkon a výrazný prvek místnosti. To jsou dvě věci, které charakterizují ostrůvkový odsavač par. Tento typ se připevňuje ke stropu a to buď přímo nad varnou desku, nebo kamkoliv do prostoru. Nevýhodami může být složitější instalace a vyšší pořizovací cena. Jistě však ostrůvkový odsavač par oceníte, pokud máte velkou kuchyň a jste fanoušci výraznějších prvků. Zároveň si bez problému vyberete ze široké nabídky různých modelů.
Ostrůvková digestoř je dominantou velkého prostoru.
Klasická digestoř může být i skvělým pomocníkem mezi skříňkami kuchyňské linky.
Klasické a výsuvné digestoře
Pod pojmem výsuvné digestoře, si představte odsavač par zabudovaný v pracovní desce, ukrytý za varnou plochou či přímo vedle ní. Může být i takový, který je zabudovaný ve skříňce nad varnou deskou či sporákem. Digestoř se tak může vysunout z vestavné kazety a uvést do pohybu na váš pokyn, nebo budou nerušivě plnit svou povinnost. Výhoda vestavných digestoří je, že působí jednotným dojmem a šetří místo v kuchyni. Skvěle padnou do větších nebo středních kuchyní. Nevýhodou zde může být složitější instalace.
Prohlédněte si další nabídku elektra
Prohlédněte si další nabídku elektra
Článek pro Vás připravila Jana Houbová