Vynález myčky je doslova požehnáním pro všechny, kdo sdílí domácnost minimálně ve dvou. Kromě toho, že ušetří hodiny času, které byste strávili mytím, uspoří i finance. Ale to jen v případě, že ji správně používáte. Stále před vložením do myčky nádobí oplachujete? To je jen jeden z mnoha nešvarů, které efektivitu mytí v myčce snižují. Čemu dalšímu se vyhnout?
Plnění myčky
Myčku se doporučuje zapínat, až když je zcela naplněná. Jen tak je mytí efektní a vy na něm ušetříte. V případě zapnutí poloprázdné myčky se vám celý proces spíše prodraží.
Moderní typy myček nabízejí poloviční programy, při kterých se nádobí umývá buď jen v horním, nebo spodním koši, což je ideální řešení pro všechny, kteří nejsou schopni celou myčku zaplnit.
Aby bylo nádobí dobře umyto, je důležité jeho správné umístění v koších. Do zadní části spodního koše patří nejvíce špinavé nádobí (hrnce, plechy). Některé myčky jsou v této části opatřeny speciálními tryskami pro odstranění odolných nečistot. Plytké talíře skládejte do příslušného pořadače za sebe stejně jako talíře hluboké. V horním koši se myje křehčí nádobí (sklo, hrníčky).
Horní výsuvné plato u myčky nádobí Beko DFN 39431 X
Příbory skládejte buď do koše, nebo horního výsuvného plata tak, aby u sebe byly jednotlivé druhy příborů. Nádobí pak rychleji uklidíte. Ostré předměty ukládejte ostřím dolů, abyste se při jejich vytahování neporanili.
Co do myčky nepatří
Do myčky nádobí nevkládejte:
- dřevěné nádobí– dřevo myté v myčce se rozkližuje a praská,
- měkké plasty – vlivem horka se mohou zdeformovat,
- nádobí, sesymbolem „nedávat do myčky nádobí“,
- nádobí s teflonovým povrchem – povrch se poškozuje a pozbývá svoji funkci,
- nádobí a náčiní z cínu, stříbra nebo hliníku – na povrchu mohou zůstat skvrny.
Výsuvný koš myčky nádobí AEG Mastery ComfortLift FEE62800PM
Správný mycí program
Nádobí před vložením do myčky neoplachujte, zbytečně plýtváte vodou a mytí v myčce pozbývá efekt šetření nákladů.
Pamatujte, že zkrácenými mycími programy neušetříte. Krátký cyklus totiž chybějící čas nahradí větším množstvím vody s vyšší teplotou, což není finančně výhodné. Kromě toho se při mytí na krátký program nerozpustí všechny tuky, takže se usadí v myčce, kterou budete muset častěji čistit.
Ovládací panel myčky nádobí AEG FSE83400P
Nejlepší volbou je program ECO, který sice nádobí myje dlouho, ale s nejlepším poměrem spotřeby vody a elektřiny. Vůbec nejlepší jsou AUTO programy, které si délku mytí, spotřebu vody a teplotu nastaví automaticky podle množství a znečištění nádobí.
Péče o myčku nádobí
Abyste z myčky vytahovali čisté nádobí, je důležité, aby také ona sama byla čistá. Zbytečně do ní tedy nedávejte nádobí s velkými zbytky, ale také se vyhněte rybím kostem nebo peckám. To všechno jsou nečistoty, se kterými si myčka neumí poradit. Nečistoty mohou ucpat filtr, případě se přilepit na ostatní nádobí. Do myčky se také nedoporučují vkládat sklenice s papírovým obalem, který může zbytečně zanášet filtr.
Pokud myčku používáte několikrát týdně, měli byste ji pravidelně čistit. Pozornost věnujte nejen tryskám v mycích ramenech, ale i těsnění a především filtru. Filtr se nachází ve spodní straně myčky a jde snadno vytáhnout. Alespoň jednou za měsíc byste jej měli opláchnout a pomocí starého zubního kartáčku zbavit případných nečistot.
Jedenkrát za měsíc se doporučuje myčku propláchnout octem. Ocet nalijte do hlubokého talíře, ten dejte do prázdné myčky, vyberte mycí program a spusťte mytí. Odstraní se tak vodní kámen a mastnoty ze špatně dostupných míst. Čas od času se doporučuje také použití mycích prostředků pro údržbu myčky.
Více se dozvíte v našem článku Jak vyčistit myčku.
Věříme, že byl článek pro vás užitečný. Prohlédněte si také novinky nebo další články o elektru.
LCH022020