V dnešní době na nás číhá nebezpečí téměř na každém rohu a v jakémkoliv prostředí. Ve virtuálním světě představují nejrozšířenější nebezpečí škodlivé programy souhrnně nazývané jako viry. Existují však i specifičtější pojmenování podle vlastností těchto programů. Nejrozšířenější a nejznámější pojmy jsou zřejmě červ, trojský kůň a backdoor. Někteří zkušenější uživatelé o antivirech tvrdí, že jsou zbytečné, když chodí pouze na ověřené stránky a jsou opatrní. Mají pravdu?
Nejvyšší riziko skutečně vzniká u méně zkušených uživatelů, kteří se po internetu pohybují bez notné dávky respektu k možnému nebezpečí, a jsou schopni kliknout na jakýkoliv pěkný pohyblivý obrázek apod. Stačí mít trošku smůly, navštívit infikované internetové stránky a už mají virus ve svém počítači. Navíc můžete být i ostražitými uživateli, avšak v současné době stačí kliknout na odkaz, který se na facebooku tváří jako video a můžete infikované stránky navštívit, aniž byste ve skutečnosti chtěli. A ani sebevětší dávka ostražitosti vás neuchrání od klasického ukliknutí se, chybou operačního systému nebo prohlížeče, kterou se k vám škodlivý program dostane. Zde zastaví stahování viru na poslední chvíli pouze rezidentní štít antivirového programu. A to je jeden z důvodu, proč je důležité antivir mít. Ne vždy se k vám do počítače škodlivý program dostane kvůli vaší neopatrnosti či chybě. Občas nemusíte ani vědět, jak se k vám vir dostal, ale najednou máte zablokovaný počítač, který se odblokuje až po zaplacení určité částky. Tento vir si v dobách své největší slávy získal velikou publicitu, protože se snažil tvářit věrohodně a odvolával se dokonce i na Policii ČR a další státní orgány.
Dvakrát měř, jednou klikej
Internet se vyznačuje takřka neomezenou svobodou a z toho důvodu je důležité si každý krok pořádně promyslet. Stránky nemusí být ve skutečnosti tím, čím se tváří a tak z vás někdo může velice jednoduše vymámit přihlašovací údaje, informace o platební kartě, podrobnosti o vašem bankovním účtu a další citlivá data, jejichž ztráta se nemusí vyplatit. Nikdy byste tedy neměli klikat na neznámé odkazy s nejasnou cílovou adresou a u všech stránek byste vždy měli kontrolovat adresní řádek prohlížeče.
Jak je z textu zřejmé, nejlepší je kombinovat rozumný přístup s antivirem, který alespoň na poslední chvíli odvede černou práci a zabrání tragédii. Ke kompletní jistotě však doporučujeme zkombinovat k ochraně počítače antivir, antispyware, firewall a antispam. Pokud byste měli zájem o produkty jediného výrobce, můžete se porozhlédnout po produktech nesoucích většinou název Internet Security. Tím se riziko výskytu škodlivého software ve vašem počítači sníží prakticky na minimum.