Už v článku Jak funguje mikrovlnná trouba jsme vás podrobně informovali, že i v levném spotřebiči může pracovat velmi rafinovaná technologie. Každý elektrospotřebič pracuje poměrně složitě, takže jeho pořizovací cena je vždy spíše podivuhodně nízká než vysoká. Se složitostí elektrospotřebičů tedy úzce souvisí i poruchovost. Pokud se vám například mixér pokazí po půlroce používání, nemusí to znamenat, že jste nakoupili nekvalitní spotřebič.
"Drtivá většina poruch spotřebičů vzniká kvůli zanedbané údržbě!"
Profesor OKAY
V tomto článku se budeme věnovat převážně malým spotřebičům. Každý z nich, ať už rychlovarná konvice, toastovač nebo třeba odšťavňovač, potřebuje pravidelnou údržbu. Rozhodně tedy není pravda, že spotřebiče jsou vyrobeny tak, aby nevydržely déle než po svou záruční lhůtu. Výrobci by si tímto postupem rozhodně dobré jméno neudělali. Samozřejmě vám nabízíme i prodloužení záruky až na 5 let, díky níž se snadno zbavíte nákladů na opravu i po vypršení standarndí záruky. Nicméně, správným používáním můžete spotřebič zachovat i po více než deset let! A jak na to? Přinášíme vám deset užitečných rad, jak spotřebič udržet při životě co možná nejdéle.
Sedm kroků, které prodlouží život vašemu spotřebiči
1. Přečtěte si návod k obsluze
Důležité u každého spotřebiče je pečlivě si přečíst uživatelský manuál.Možná vám to připadá jako zbytečnost, ale výrobci doopravdy vědí, jak se spotřebičem máte zacházet. Uživatelská příručka je tedy nejlepší cestou, jak se něco dozvědět o údržbě spotřebiče.Bohužel ji většina uživatelů nečte s argumentem, že to není potřeba. Věřte nám, že je!
2. Čistěte spotřebič od prachu
Touto radou však nemyslíme jen výměnu nebo čištění prachových filtrů ve vysavači! Prach se usazuje doslova všude a na jemnou elektroniku rozhodně nemá nijak blahodárný vliv. Usazená vrstva prachu dokáže dokonce způsobit zkrat.Takže nezapomeňte pravidelně čistit nejen ventilátory počítačů, ale také udržovat toastovače, chladničky, mikrovlnky, konvice či jiné spotřebiče. Ideálním řešením je sundat odnímatelný kryt a vyfoukat prach stlačeným vzduchem. A totéž platí také pro rozbočovače a prodlužovačky- ty se plní prachem až neuvěřitelně snadno.
3. Dávejte pozor na vodu i vlhkost
Zejména v kuchyni se spotřebič snadno dostane do problémů, protože přijde do styku s vodou. Ano, rychlovarné konvice či mixéry sice primárně s vodou pracují, ale i přes dobrá utěsnění se kapka vody vždycky může dostat na místo, kde rozhodně nemá co dělat. Buďte opatrní, aby se voda a vlhkost nedostala do elektronických obvodů vašich spotřebičů.Při čištění obzvláště dbejte na to, aby z hadříku nekapala voda. A vždycky spotřebič zase vytřete do sucha a uložte na suchém místě. Tato prevence je rozhodně lepší než nepříjemný zkrat!
4. Vyvarujte se zbytečného zapínání a vypínání
Je přirozené, že například při mixování potravin musíte spotřebič vypínat, kontrolovat obsah a znovu zapínat. Není však příliš praktické tento cyklus využívat více, než je nutné.Například mikrovlnnou troubu je vždy lepší nastavit tak, abyste jídlo neohřívali na pětkrát. Stejně tak vysavače, termostaty, různá topidla či vzduchotechniku není příliš praktické neustále zapínat a vypínat. Zapnutí spotřebiče je jedním z nejnáročnějších procesů při provozu.A spotřebič je určen primárně k tomu, aby pracoval, nikoli aby se neustále vypínal a zapínal.
5. Všímejte si změn při provozu
Vydává vaše pračka, lednička, nebo třeba domácí pekárna jiný zvuk než obvykle? Často to znamená, že spotřebič potřebuje důkladněji prohlédnout. Většina spotřebičů během drobného problému nepřestane fungovat úplně, ale problém se projevuje například vyšší teplotou nebo divným zvukem. Jakmile zpozorujete, že se spotřebič chová jinak než v počátku, rozhodně problém neignorujte.Prevence v podobě technika vám nakonec přinese mnohem větší úsporu než drahá oprava či náhrada rozbitého spotřebiče.
6. Nezatěžujte zásuvky
Většina z nás bydli v bytě a většina bytů využívá elektrické obvody v rámci jednoho jističe. Elektrický obvod v bytě je řešen sériovým zapojením zásuvek, takže jsou všechny součástí jednoho obvodu. přetížená zásuvka tak může celý obvod poškodit. Pokud na jednu zásuvku zapojít obří rozbočovač, a na ten zapojíte čtyři energeticky náročné spotřebiče, můžete si přivodit problémy.Přetížená zásuvka dokáže poškodit všechny spotřebiče, které které jsou k ní připojeny. Jeden zkrat v konvici pak může odrovnat i ledničku. Zapojujte tedy s rozvahou!
7. Zacházejte s ním opatrně
Věřte nebo ne, kuchyňské spotřebiče ani mobilní zařízení většinou nejsou podrobeny testům v polních podmínkách. Pokud s nimi při manipulaci budete zacházet hrubě, rozhodně se vám to nevyplatí. Každý otřes může elektrické zařízení nějak ovlivnit, a to rozhodně ne pozitivně. Nejhorší ze všeho jsou nárazy, které mohou spotřebič poškodit nenávratně. Jemná manipulace ještě nikdy nikoho nezabila a spotřebič se vám za ni odvděčí delší službou.
Byl tento článek užitečný? Sledujte další užitečné rady Profesora OKAY!
Mohlo by vás zajímat
Pohřbili jsme 13 mýtů o elektruI kolem elektrospotřebičů se šiří veliké množstvý pověr, mýtů a polopravd. Zaměřili jsme se na ty nejčastější a pořádně je prozkoumali.
|
|
Jak pečovat o teflonový povrch nádobíPříchod nepřilnavých povrchů způsobil v českých kuchyních malou revoluci. Poradíme vám, jak pečovat o teflonový povrch.
|
|
Postaráme se i o vaše vysloužilé elektrospotřebičeRecyklace odpadů je velice důležitou složkou ochrany životního prostředí. V tomto článku se dočtete, jak recyklovat vysloužilé elektrospotřebiče.
|