Clona
Clona je jeden ze tří základních parametrů pro fotografickou expozici. Společně s rychlostí závěrky (expozičním časem) a hodnotou citlivosti ISO je nezbytná pro správně zhotovený fotografický snímek. Každý objektiv má v sobě zabudovanou clonu sestávající z několika lamel. Ty se buď roztahují, nebo stahují, čímž mění velikost otvoru, kterým v objektivu proniká světlo.
Clona je značena písmenem F a vyhodnocena číslem (např. f/8 nebo f/3,5). Čím menší je clonové číslo, tím je clona více otevřená a tím více světla může během expozice proniknout na senzor. V praxi to fotografovi umožní regulovat rychlost závěrky a především hloubku ostrosti.Čím vyšší nastavíme clonu, tím více rozšíříme pole hloubky ostrosti.
Minimální clona u objektivu se často nazývá světelnost objektivu a značí, pro které typy fotografií je objektiv vhodný.
Dnes mohou už všechny digitální fotoaparáty clonu regulovat elektronicky, a to v plně automatickém režimu. U pokročilejších fotoaparátů stále zůstává možnost kontrolovat clonu manuálně.
Příklady
- Cestovatel chce zachytit západ slunce nad mořem, ale jeho fotografie jsou díky slunci příliš světlé. Zjistí, že má nastavenou clonu na hodnotu f/2,8 - tedy velmi malou. Přenastaví ji tedy na číslo f/16, čímž výrazně zmenší otvor pro světlo. Objektiv tentokrát vykreslí scénu správně.
- Maminka se snaží vyfotografovat své dítě, které skotačí na zahradě. Její snímky jsou však příliš tmavé. Nastaví proto clonu na menší clonové číslo. Do objektivu nyní proniká více světla a fotografie je správně exponovaná.
- Biolog chce zachytit sedícího motýla, ale na fotografiích je ostrá pouze hlava s tykadly. Fotograf tedy zvýší clonové číslo, čímž zvětší hloubku ostrosti. Nyní se do hloubky ostrosti vejde celý motýl. Biolog však ještě musí prodloužit expoziční čas nebo použít blesk, jinak by fotografie byla příliš tmavá.
- Svatební fotograf zachycuje manželský pár v parku. Nelíbí se mu však, že za párem se ostře rýsují větve stromů. Nastaví proto clonu na co nejnižší číslo, čímž zmenší hloubku ostrosti. Nyní je za novomanželi krásně rozmazané pozadí. Fotograf zkrátí expoziční čas, aby fotografie nebyla příliš světlá.
Praktické používání clony
- Malá clona (f/1,4 až f/3,5) je vhodná pro fotografování portrétů, domácích mazlíčků nebo zátiší. Pro tyto okamžiky je důležitá co nejmenší hloubka ostrosti, aby ostrý objekt dobře vynikl na neostrém pozadí. Malé clony využíváme také při nočním fotografování, kdy potřebujeme co nejvíc světla.
- Střední clona (f/4 až f/9)představuje ideální nastavení pro fotografování krajin, sportu i reportážních záběrů. Většina objektivů kreslí nejlépe právě na těchto clonách.
- Velká clona (f/10 až f/25) je správné nastavení pro snímky pořizované v protisvětle (z důvodu přebytku světla), nebo pro makrofotografie (z důvodu zvýšení hloubky ostrosti).
- Extrémní clona (f/27 až f/50) je v praxi využívaná jen v makrofotografii. Při extrémním zvětšení makroobjektivů je hloubka ostrosti v řádech desetin milimetrů, proto je velké zaclonění nutné. Tyto clony již vyžadují použití silného blesku nebo velmi dlouhého expozičního času.