Průvodce výběrem správného typu baterie
Baterie všech druhů jsou nezbytnou součástí každé moderní domácnosti. Je jich však velké množství a liší se mezi sebou kapacitou, výdrží i typem nabíjení. Jaký je tedy ten správný typ baterie právě pro vás? To a další užitečné rady pro výběr se dozvíte v tomto článku.
Vybrat z nabídky bateriíZvolte ten správný typ
Při výběru baterií se setkáte s velkým množstvím typů, které mohou vypadat podobně, ale přesto se liší. Nejjednodušší rada by tak mohla znít: zvolte takovou baterii, která se vejde do dané zdířky. To však může být poměrně složité, protože i jeden typ může mít více různých označení. Nejčastěji budete potřebovat tyto typy baterií:
- Baterie AA neboli tužkové s napětím 1,2–1,5 V použijete v dálkových ovladačích a drobném příslušenství.
- Baterie AAA neboli mikrotužkové disponují stejným napětím, jsou o něco menší a své využití najdou v ovladačích, hodinách či hračkách.
- Baterie typu C neboli malé mono zvolte, pokud potřebujete zdroj do klasických hodin, budíků či svítilen.
- Baterie typu D neboli velké mono využijete např. ve velkých svítilnách či stolních rádiích.
- Baterie 9V jsou díky vyššímu napětí vhodné do vysílaček, meteostanic či svítilen.
- Knoflíkové baterie nabídnou napětí 1,4–3 V a svým kapesním provedením se hodí do hodinek, kalkulaček a další menší elektroniky.
Jednorázová, nebo nabíjecí baterie?
Baterie je dále možné mezi sebou rozlišit podle možnosti napájení. Primární baterie jsou jednorázové a není je možné dobíjet. Sekundární baterie neboli akumulátory naopak dobíjet lze.
Primární baterie jsou vhodné do zařízení, která nejsou příliš náročná a používáte je jen občas. Jedná se tedy o televizní ovladače, kalkulačky či hodiny. Jednorázové baterie jsou levné, samovolně se nevybíjejí, ale po vyčerpání veškeré energie je musíte vyhodit.
Sekundární baterie použijte do přístrojů, které využíváte dlouhodobě a intenzivně, jako např. myši či fotoaparáty. Až jim dojde energie, jednoduše je dobijete, přičemž tento proces lze opakovat v řádech stovek cyklů.
Samovolné vybíjení: jak se mu vyhnout?
Pokud baterii nepoužíváte, vždy se začne samovolně vybíjet a přicházet o svoji energii. Jednorázovým bateriím za rok ubude pouze pár procent kapacity, což není žádný problém. U nabíjecích baterií je úbytek energie vyšší – měsíčně přijdou až o 30 % kapacity. Je tedy nutné tyto baterie před použitím vždy nabít.
Rozdělení baterií podle typu článku
Následující druhy baterií lze dělit podle typu jejich článku:
Alkalické baterie: Nejčastěji se jedná o tužkové a mikrotužkové modely, které dosahují napětí 1,5 V. Použijete je v hodinách, dálkových ovladačích či PC myších.
Lithiové baterie: Mají vyšší kapacitu a tedy i vyšší výdrž. Spolehlivě poslouží i ve velkých zimách, takže jsou vhodné do venkovních kamer, bezpečnostních systémů či alarmů.
Nepodceňte kapacitu baterie
Kapacita baterií se uvádí v miliampér hodinách (mAh), přičemž platí, že s vyšší kapacitou přichází i vyšší výdrž. Baterie s nízkou kapacitou sice pořídíte levněji, ale budete je muset o to častěji dobíjet. U jednorázových baterií jejich kapacitu nenajdete, protože jejich spotřeba se liší podle typu napájeného zařízení.
Nabíječka baterie umožní opakované použití
Nabíječka má baterii vždy nabít na 100 % její kapacity – ani více, ani méně. Chytrá nabíječka zvládne monitorovat teplotu i stav nabití baterky, čemuž pak uzpůsobí nabíjecí cyklus. Díky tomu nedojde k přebíjení ani nedostatečnému nabití. Určitě nekupujte nabíječku, která baterky nabíjí po celou dobu zapojení do elektřiny.
Největší výběr baterií v OKAY!
Pro největší výběr kvalitních jednorázových a dobíjecích baterií, ale i užitečných nabíječek navštivte náš web. Vyberte si z obrovského množství modelů ve všech cenových kategoriích a díky našim dlouhodobě nejlepším cenám ušetříte!
Máme skladem největší výběr nábytku i elektra za nejlepší ceny!
Prohlédněte si další nabídku elektra
Lednice
Pračky
Televizory
Sušičky
Mobilní
telefony
Notebooky
Kávovary
Myčky
nádobí
Vestavné
spotřebiče
Smart
elektro
Vysavače
Péče
o tělo
Do kuchyňe
Mikrovlnné
trouby
Audio
Sporáky
Sluchátka
Přislušenství
Článek pro vás připravil:
Martin Sluka