Jak vybrat mrazák?

Máš velkou rodinu? Máš pravidelně sklizeň ze své zahrádky, nebo nakupuješ čerstvé suroviny z farmářských trhů? Potřebuješ uchovávat potraviny na delší dobu? Na to je nejlepší mrazák!

Mrazáky můžeš vybírat podle výkonu, spotřeby, technologií, rozměrů apod. Dělí se na šuplíkové, pultové, vestavné nebo minichladničky.

Je toho mnoho co před nákupem zjistit. Ale neboj. S tím, jak vybrat mrazák ti pečlivě poradíme v tomto článku.

Vybrat nejlepší mrazák
Jak vybrat mrazák?
Jak vybrat mrazák?

Jak vybrat nejlepší mrazák pro svou kuchyň?

Pokud chceš, aby ti nová mraznička perfektně sloužila a skvěle zapadla do tvé kuchyně, musíš si všímat několika základních parametrů. Nezáleží ani tak na tom, jestli chceš pultový mrazák, šuplíkový, malý mrazák nebo vestavnou mrazničku. Důležitý je hlavně objem, výkon, energetická třída a v neposlední řadě i to, jak jednoduše jde mrazák odmrazit.

Jaký typ mrazáku preferujete?

nejlepší pultový mrazák

Mrazničky se liší podle umístění a konstrukce. Základní dělení je na pultové mrazáky a šuplíkové mrazáky. Pokud potřebuješ skladovat opravdu velké množství potravin a nepotrpíš si tolik na designu, potom je pro tebe nejlepší pultový mrazák.

Koupit pultový mrazák
nejlepší šuplíkový mrazák

Nebo spíš uchováváš víc druhů různých potravin a potřebuješ je mít pečlivě a přehledně uspořádané? Potom je pro tebe nejlepší šuplíkový mrazák.

Koupit šuplíkový mrazák
  • Pultové mrazáky mají horní otevírání a jsou velmi prostorné. Můžeš do nich klidně ukládat i rozměrnější potraviny. Uplatnění nachází třeba v řeznických obchodech, nebo mezi myslivci. Obvykle mají i nižší spotřebu energie a jsou cenově výhodnější než ostatní typy. Nevýhodou je, že zabírají hodně místa; nejlepší pultové mrazáky totiž mají objem přes 400 l a dosahují výkonu přes 20kg za 24 hodin.
  • Šuplíkové mrazáky vypadají jako klasická lednička. Otevírají se zepředu, mají police a průhledné boxy, které usnadňují přístup a orientaci v potravinách. Nevýhodou je, že ani ty nejlepší šuplíkové mrazáky nemají kapacitu objemu tak vysokou, jako mrazáky pultové, js+ou dražší a zpravidla méně energeticky úsporné.
  • Vestavné mrazáky jsou určené do kuchyňské linky. Jsou to vestavné šuplíkové mrazáky s předním otevíráním. Výhodou je, že je lze jednoduše přizpůsobit designu kuchyně a nejsou nápadné.
  • Malé mrazáky s objemem do 80 l jsou ideální pro menší byty nebo lidi žijící sami nebo v páru. Poskytují dostatek prostoru na základní potraviny. Nebo je můžeš použít i jako doplněk k velkému mrazáku, který už doma máš.

OKAY Tip: Hledáte mrazák, ale ještě nemáte lednici? Podívejte se na praktické rady, jak vybrat lednici, na našem blogu.

Jak velkou mrazničku potřebujete?

Dobré pravidlo je počítat alespoň se 40 litry na osobu. Pro menší potřeby se hodí mini mrazáky s objemem do 80 l. Pokud máte tříčlennou rodinu, doporučujeme vám mrazák s objemem kolem 120 l. Čím více členů rodiny, tím větší mrazák je třeba zvolit. Na trhu jsou mrazáky s objemem 80 l, 160 l, 220 l, 300 l nebo dokonce 400 l.

Mrazící výkon je ukazatelem kvalitní mrazničky

Mrazicí výkon říká, kolik kilogramů čerstvých potravin dokáže mraznička za 24 hodin zamrazit na -18 °C. Čím vyšší je mrazicí výkon, tím rychleji a kvalitněji se vám potraviny zamrazí.

Pro běžnou domácnost stačí mrazák s výkonem 12 kg/24 hod. Pokud potřebuješ zamrazit velkou úrodu nebo nakupuješ spoustu masa, bude vhodnější mraznička s výkonem 15 nebo 20 kg/24 hod. Ty největší a nejlepší mrazničky zvládnou zmrazit až 32 kg čerstvých surovin za 24 hodin.

Jak vybrat mrazák?

Jakou energetickou třídu chcete?

Vzhledem k tomu, že mrazáky musí být zapnuté nepřetržitě, může jejich spotřeba výrazně ovlivnit celkové rodinné výdaje za elektřinu. Zkontroluj tedy pečlivě energetický štítek, a hledej mrazák s co nejnižší spotřebou. V současné době nejúčinnější modely spadají do energetických tříd C a D.

Akumulační doba mrazničky

Pokud vypadne proud nebo se mraznička pokazí, nechceme, aby se potraviny v ní zkazily. Proto by mrazák měl umět udržet potraviny zmrazené i bez elektrického proudu. Tento parametr se nazývá akumulační doba. Je to čas, po který zůstanou potraviny v mrazáku plně zmrazené na -18 °C, i když bude z nějakého důvodu vypojený od elektřiny. Minimální akumulační doba by měla být 10 hodin, ale čím delší je, tím lépe. Doporučujeme hledat mrazničku s akumulační dobou alespoň 15 hodin, abyste měli větší jistotu, že se vám potraviny nezkazí ani při celodenním výpadku proudu.

Jak vybrat mrazák?

Jaké funkce a vybavení u mrazáku hledat?

  • No Frost je systém, který zabraňuje tvorbě námrazy v mrazáku a eliminuje potřebu pravidelného odmrazování.
  • Supermrazení je funkce, která umožňuje rychle zmrazit velké množství potravin najednou bez ztráty kvality.
  • Signalizaceupozorňuje na poruchu, výpadek proudu nebo otevřené dveře mrazáku.
  • Vnitřní osvětlení usnadňuje orientaci v mrazáku a hledání potravin.
  • Antibakteriální úpravabrání růstu bakterií a plísní v mrazáku.

Vybírej z důvěryhodných značek

Nejlepší mrazák najdeš u renomovaných a zavedených značek, které jsou proslulé výrobou vysoce kvalitních spotřebičů. Ponoř se do online recenzí a hledej doporučení, abys zjistili pověst konkrétní značky. Renomovaná značka často znamená spolehlivé výrobky. Mezi naše favority patří:

Jak rozmrazit mrazák

Pokud máš mrazničku bez No Frost funkce, bude potřeba ji odmrazovat alespoň jednou ročně. Nejlépe v zimě při nižších teplotách.

Víš, jak nejrychleji odmrazit mrazák?
  • Vypni a odpoj mrazničku ze zásuvky. Otevři šuplíky a vyndej veškerý obsah. Pokud jsou šuplíky zamrzlé, počkej chvilku, až led povolí. Neotevírej dvířka zbytečně násilím, aby se nepoškodily.
  • Ulož potraviny do chladícího boxu nebo tašky. Pokud nemáš ani jedno, dejš potraviny do nejchladnější místnosti a polož je blízko sebe, aby se navzájem chladily.
  • Pod mrazničku polož ručníky nebo hadry, které zachytí vodu z tajícího ledu. Vodu průběžně vytírej.
  • Až se veškerý led rozpustí, vyčisti mrazničku. Vyndej všechny šuplíky a umyj je teplou vodou s trochou saponátu. Nepouštěj na ně rovnou horkou vodu. Mohly by prasknout. Umyj také stěny mrazničky. Můžeš použít speciální čisticí prostředky nebo obyčejné prostředky na nádobí. Pokud máš pocit, že tvůj mrazák zapáchá, použij jedlou sodu nebo ocet. Potom všechno dobře do sucha utři.
  • Zkontroluj také těsnění na dveřích mrazničky. Musí být pevné a bez prasklin. Pokud je uvolněné, budeš jej muset vyměnit.
  • Zapni mrazničku a nastav správnou teplotu. Měla by být alespoň -18 °C. Počkej ještě alespoň půl hodiny a potom do ní začni vracet vyndané potraviny.

Největší výběr elektra v OKAY!

Pro největší výběr kvalitního elektra navštiv náš e-shop.

Máme skladem největší výběr nábytku i elektra za nejlepší ceny!

Prohlédněte si další nabídku elektra

Lednice

Pračky

Televizory

Sušičky

Mobilní
telefony

Notebooky

Kávovary

Myčky
nádobí

Vestavné
spotřebiče

Smart
elektro

Vysavače

Péče
o tělo

Do kuchyně

Mikrovlnné
trouby

Audio

Sporáky

Sluchátka

Přislušenství

Článek pro vás připravil:

Vojtěch Pospíšil

Moje prodejna

${favoriteStore.title}

${favoriteStore.address}

${favoriteStore.psc} ${favoriteStore.city}

Telefon: ${favoriteStore.phone}

E-mail: ${favoriteStore.email}

oblíbená prodejna (změnit)

zboží na prodejně zobrazit na mapě

Nepodporovaný prohlížeč

Litujeme, používáte internetový prohlížeč, ve kterém vám Okay nebude fungovat.

Zkontrolujte prosím, zda používáte aktuální verzi některého z podporovaných prohlížečů níže, nebo zda máte v prohlížeči povolenou podporu JavaScriptu.

Podporované prohlížeče jsou:

Omlouváme se, že naše aplikace nefunguje na starších prohlížečích.