Jak správně platit mobilem bez obav?
Placení mobilem je jednoduché a bezpečné. Stačí si nainstalovat některou z aplikací na platbu mobilem, například Google Pay nebo Apple Pay, v ní mít uloženou svoji platební kartu. Pak už stačí jen přiložit mobil k terminálu s podporou bezkontaktní platby a potvrdit platbu.
V tomto článku shrneme, jaké typy plateb mobilem existují, jak je nastavit a používat, a jak se chránit před podvody a zneužitím.
Placení mobilem je jednoduché a bezpečné.
V jednom telefonu můžeš mít uloženo několik karet. Nemusíš si ke každé zvlášť pamatovat PIN kód, stačí ti jenom heslo, znak, sken obličeje nebo otisk prstu. Navíc se při placení nepředávají údaje o skutečné kartě, ale jen virtuální číslo, které se vždy vygeneruje speciálně pro každou transakci. Tím se chráníš před zneužitím karty nebo podezřelými pohyby na účtu. Po zaplacení se na displeji ukáže potvrzení s názvem a číslem obchodníka, díky čemuž máš přehled o všech platbách.
Zobrazit příslušenství k smartphonůmTypy plateb mobilem
Kromě platební karty v mobilu existují i jiné způsoby, jak pomocí svého chytrého telefonu platit. Shrňme si tři způsoby platby mobilem:
M-platba
M-platba je placení prostřednictvím mobilního operátora. Například když si koupíš SMS jízdenku nebo kredit na sim kartu. Mobilem odešleš SMS na určité číslo a tím dáš operátorovi pokyn k platbě. Tuto sumu pak zaplatíš operátorovi v rámci vyúčtování. Ten pak zaplatí poskytovateli služby.
QR platba
QR platba je způsob, kdy zaplatíš bankovním převodem pomocí bankovní aplikace a načtením QR kódu. Mobilem s příslušnou aplikací naskenuješ QR kód a dáš pokyn bance, aby provedla klasický platební příkaz a převedla peníze na účet prodejce.
Platební karta v mobilu
Do aplikací pro platbu kartou, typu Google Pay a Apple Pay, nejprve nahraješ svou standardní platební kartu (MasterCard nebo VISA) a při placení potom mobilní telefon předává platební bráně nebo platebnímu terminálu údaje z této karty. Nemusíš tedy vytahovat platební kartu z peněženky, ale pouze použiješ mobilní telefon a v něm nainstalovanou aplikaci. Všechny takto provedené platby pak uvidíš na svém bankovním výpise jako “platby kartou”. Bezkontaktní platba mobilem je však podmíněna funkcí NFC.
Co je to NFC?
NFC znamená "Near Field Communication" neboli komunikace na krátkou vzdálenost. Jedná se o bezdrátovou technologii, která umožňuje komunikaci mezi zařízeními na velmi krátkou vzdálenost, obvykle do 4 centimetrů. NFC se často používá pro bezkontaktní platby, přenos dat mezi mobilními zařízeními (například sdílení fotografií nebo webových odkazů) nebo pro spárování zařízení, jako jsou například sluchátka nebo reproduktory s chytrým telefonem. Tato technologie je běžně využívána v moderních platebních kartách a chytrých telefonech.
Jak přidat platební kartu do mobilu?
- Přidání platební karty do Apple Pay: Otevři aplikaci Wallet a klepni na tlačítko „+“. Poté jednoduše naskenuj svou platební kartu a ověř její vklad pomocí SMS kódu, který ti zašle banka. Nahranou a ověřenou kartu pak objevíš přímo v aplikaci Wallet a obratem ji můžeš začít využívat.
- Přidání platební karty do Google Peněženky: Po stažení aplikaci otevři a klepni na tlačítko "Přidat do peněženky". Vyber možnost "Platební karta" z nabídky a nyní ji můžeš buď naskenovat, nebo vyplnit údaje ručně, včetně čísla karty, platnosti a CVV kódu. Následně ověříš kartu buď SMS zprávou nebo přes mobilní bankovnictví. Po úspěšném ověření najdeš nahranou a ověřenou kartu přímo v Google Peněžence.
OKAY Tip: Znáte mýtus o prospěšnosti úplného vybití baterie v mobilu? Jestli je pravdivý nebo ne, jsme napsali v tomto článku.
Placení s iPhonem a Apple Watch
V případě iPhonů s čtečkou otisků prstů stačí jednoduše přiložit prst k čtečce a k terminálu. U novějších modelů s technologií Face ID postačí dvakrát stisknout zapínací tlačítko, naskenovat obličej a teprve poté přiložit k terminálu.
Platba mobilem s Androidem
Pokud má tvůj Android telefon (například Samsung, Xiaomi nebo Huawei) čtečku otisků prstů, stačí na ni přiložit prst a telefon přiblížit k platebnímu terminálu. Pro telefony s technologií rozpoznávání obličeje (face unlock) stačí jednoduše přiložit telefon k terminálu po úspěšném rozpoznání obličeje.
Platby mobilem jsou pečlivě zabezpečeny
- K samotnému odemčení telefonu často stačí nejen znát kód nebo speciální znak, ale můžeš si zvolit i ověření pomocí biometrických dat, jako jsou otisky prstů nebo rozpoznání obličeje. To výrazně snižuje riziko neautorizovaného přístupu k telefonu.
- Můžeš i na dálku zablokovat telefon a smazat údaje o platebních kartách, což eliminuje potřebu blokovat samotnou kartu při fyzické ztrátě.
- Další vrstvou bezpečnosti je, že údaje z platební karty nejsou předávány obchodníkovi při transakci.
- Každá platba generuje virtuální číslo karty, což dodává další ochranu proti neoprávněnému zachytávání dat.
- Při samotné platbě musíš potvrdit svou totožnost, a to buď otiskem prstu, rozpoznáním obličeje nebo odemknutím obrazovky. Toto dodatečné ověření může být vyžadováno i pro platby v nižších částkách, což přispívá k celkové bezpečnosti procesu.
- V případě Androidu se speciálně ověřují všechny platby nad 500 Kč, ať už je částka vyšší či nižší, banka tě může náhodně vyzvat k dalšímu ověření.
Široký výběr elektra v OKAY
Pro největší výběr elektra navštivte náš e-shop.
Vyberte si z velkého množství elektra ve všech cenových kategoriích a díky našim dlouhodobě nejlepším cenám ušetříte!
Máme skladem největší výběr nábytku i elektra za nejlepší ceny!
Prohlédněte si další nabídku elektra
Lednice
Pračky
Televizory
Sušičky
Mobilní
telefony
Notebooky
Kávovary
Myčky
nádobí
Vestavné
spotřebiče
Smart
elektro
Vysavače
Péče
o tělo
Do kuchyňe
Mikrovlnné
trouby
Audio
Sporáky
Sluchátka
Přislušenství
Článek pro vás připravil:
Vojtěch Pospíšil