Jak správně sedět u PC?
Trávíme čím dál víc času v práci vsedě u počítače, což je poloha, která pro naše tělo není přirozená a může s sebou přinášet různá zdravotní rizika.
Těm však můžete velmi efektivně předejít, a pokud se naučíte, jak správně sedět u PC, většině problémů se vyhnete.
Zdravotní následky špatného sezení
Dlouhodobě špatným sezením u počítače nejvíce trpí páteř, přičemž problémy se nemusí projevit hned, ale klidně až po pár letech. Mezi ty nejčastější potíže, které můžete zažívat kvůli nesprávnému sezení u počítače, patří například bolesti zad a krku, křečové žíly, syndrom karpálního tunelu, tenisový loket nebo problémy s krevním oběhem.
Není však třeba se obávat, stačí se poučit o základních pravidlech ergonomie společně s pravidelným pohybem a většina problému vás mine.
Jak sedět u PC bez bolestí v 5 bodech:
- Dodržujte pravidla pravých úhlů a měňte polohy
- Pořiďte si kvalitní ergonomickou židli
- Myslete také na vhodný polohovatelný stůl
- Nezapomeňte ani na ergonomické příslušenství, jako je myš či klávesnice
- Nepracujte nonstop a dávejte si přestávky!
Objevte tajemství zdravého sezení
Ze všeho nejdřív se zamyslete, jak ve své židli sedíte. Pro zdravé sezení u počítače je základ sedět vzpřímeně a nehrbit se. Kromě toho byste určitě neměli sedět vpředu či na úplné špičce židle: vždy mějte pozadí co nejvíce zastrčené v židli.
Pozor na
pravý úhel
Aby vás na konci dne nic nebolelo, dodržujte pravidlo pravých úhlů. Začněme zespodu: nohy byste měli mít lehce rozkročené a měly by v kolenou svírat pravý úhel. Chodidla položte celou jejich plochou na podlahu. Lokty by měly s loketními opěrkami také svírat úhel 90°, díky čemuž bude předloktí v jedné linii s podlahou.
Dávejte
si pauzy
Velké množství času strávené v židli je potřeba nějak kompenzovat, a tím nejefektivnějším a zároveň nejjednodušším, co můžete udělat, je dávat si přestávky. Velmi pomůže, pokud se pravidelně alespoň na pár minut zvednete a projdete po okolí.
Měňte
často polohu
Pokuste se během dne měnit polohu těla tak, abyste snížením napětí svalů ulevili svým zádům. Dosáhnete toho jednoduše tak, že budete nějaký čas sedět rovně, poté lehce zakloněni a následně zase předkloněni.
Přizpůsobte si své pracovní prostředí
Když už víte, co dělat pro správné sezení u počítače a co kromě toho dělat pro život bez nepříjemností způsobených sezením u počítače, je třeba si říct, jaké vybavení byste měli mít pro co nejpohodlnější ergonomické sezení.
Bez kvalitní židle to nepůjde
Kvalitní ergonomická židle k počítači eliminuje většinu problémů, nevyplatí se tedy moc šetřit – je potřeba opravdová kvalita.
Je velmi důležité mít takovou ergonomickou kancelářskou židli, která váš hřbet nebude zatěžovat, ale právě naopak: pomůže vám sedět správně. Aby pro vás bylo pohodlné sezení ve vzpřímené poloze, musí být výškově nastavitelná a měla by mít bederní opěrku, která perfektně kopíruje bederní část těla. S takovouto židlí budete moci sedět vzpřímeně s optimálně zakřivenou páteří. Vnímejte také část židle, na které budete sedět: neměli byste z ní klouzat a neměla by vás zespod tlačit do nohou.
OKAY Tip: V OKAY najdete obrovský výběr kvalitních ergonomických židlí.
Vhodný pracovní stůl je základ
Správnému a pohodlnému usazení u počítače pomůže také pracovní stůl v ideální výšce. Platí, že vaše lokty by měly být ve stejné výšce jako deska stolu, protože pokud je deska moc nízko, budete se zbytečně krčit a ohýbat páteř, zatímco když je příliš vysoko, budete zbytečně namáhat zápěstí a ramena.
Výška pracovního stolu jde u některých modelů individuálně nastavit dle vašich preferencí. Vaše nohy by pod stolem měly mít dostatek prostoru, abyste si je mohli pohodlně natáhnout.
Správné umístění monitoru
Neměli byste zapomenout ani na správné umístění svého monitoru, protože i příliš blízké nebo naopak vzdálené umístění může způsobit různé nepříjemné bolesti hlavy či páteře.
A jaká je tedy ideální vzdálenost od monitoru? Jeho horní hranu byste měli mít na úrovni očí asi 45–70 centimetrů daleko, zatímco střed obrazovky má být asi 20–35° pod horizontální osou očí.Věnujte také pozornost nastavení jasu, který by neměl být příliš vysoký ani snížený na minimum.
Klávesnice a myš: nenápadné, ale důležité
Klávesnici i myš byste měli mít vždy po ruce, přičemž ideální vzdálenost by měla být pro ženy 44 cm a pro muže 50 cm: zásadní je, abyste se k příslušenství nemuseli příliš natahovat ani aby byly moc blízko.
Používání myši je bohužel často spojeno s nepříjemným syndromem karpálního tunelu. Abyste této diagnóze předešli, používejte speciální ergonomickou nebo vertikální myš. Od bolesti zápěstí vám uleví také praktická podložka pod myš v ergonomickém tvaru.
Kompletní vybavení pro pohodlné sezení v OKAY!
V OKAY najdete kompletní nabídku elektra i nábytku: koupit tak u nás můžete skvělý výkonný počítač, ale i veškeré vybavení a příslušenství, které k němu budete potřebovat: kvalitní ergonomickou židli, herní stůl i myš s klávesnicí pro gamery splňující ty nejvyšší standardy.
Máme skladem největší výběr nábytku i elektra za trvale nejnižší ceny!
Prohlédněte si další nabídku elektra
Lednice
Pračky
Televizory
Sušičky
Mobilní
telefony
Notebooky
Kávovary
Myčky
nádobí
Vestavné
spotřebiče
Smart
elektro
Vysavače
Péče
o tělo
Do kuchyňe
Mikrovlnné
trouby
Audio
Sporáky
Sluchátka
Přislušenství
Prohlédněte si další nabídku nábytku
Sedačky
Postele
Kuchyně
Ložnice
Matrace
Obývací
pokoje
Dřevěný nábytek
Doplňky
do bytu
Koupelny
Kanceláře
Článek pro vás připravil:
Martin Sluka