NFC
Near field communication, zkráceně také NFC, slouží kbezdrátové komunikaciiniciované pouhým přiblížením2 elektronických zařízení. Kontakt funguje v rozmezí dotyku až do vzdálenosti v řádu centimetrů (běžně 4 cm). V praxi se používá k připojení 2 mobilních telefonů a výměně dat mezi nimi, k bezhotovostním platbám smartphonem, přičemž jde o stejnou technologii jako u bezkontaktních karet, k rychlé synchronizaci a konfiguraci různých zařízení, k získávání jízdenek a nakupování.
Použití NFC
Platby, propojení dvou telefonů, jízdenky v MHD, nakupování, spárování s jinou elektronikou
NFC dále nabízí možnost proměny telefonu v klíče, přístupovou kartu, či např. v osobní doklady. Zároveň poslouží jako čtečka rozličných informací.Pomocí NFC a jednoho dotyku v mžiku spustíteBlueTooth mezi mobilem atabletem činotebookem, rychle nakonfigurujeteWi-Fi ve smartphonu, nebo spárujete pokročiléaudio systémy ibezdrátová sluchátka s vaším telefonem pro přehrání hudby. Dotykem tabletu či mobilu aktivujete propojení i u vybraných digitálníchfotoaparátů nebokamer.
Existují 2 typy zařízení podporující NFC -aktivní a pasivní. Mezi aktivní řadíme mobilní telefony. Ty disponují vlastním NFC čipem, napájením a umožňují zápis i čtení, zatímco pasivní štítky tzv. NFC tagy povolují pouze čtení informace obsažené v obvodu. Štítky připomínají nálepky a obsahují údaje, jako jsou krátké texty či odkazy na webové stránky. Od BlueTooth a Wi-Fi se NFC liší tím, že nepoužívá rádiové vlny, nýbrž elektromagnetickou indukci.
Výhody používání NFC
- snadná interakce zařízení - ke spojení stačí pouze jeden dotyk
- rozšiřující se technologie
- bezpečná komunikace probíhající pouze na krátkou vzdálenost
- kompatibilní s existujícími technologiemi bezkontaktních karet